جوشش چشمه فصلی کیو، بازگشت حیات به دریاچه خرم آباد

به گزارش خبرنگاران، بارش های خوب پاییزی حیات دیگری به دریاچه کیو خرم آباد بخشید تا با جوشش دوباره چشمه فصلی کیو، طراوت و شادابی به این دریاچه زیبا برگردد.

جوشش چشمه فصلی کیو، بازگشت حیات به دریاچه خرم آباد

اداره کل هواشناسی لرستان نیز پیش از این از بارش های خوب پاییزی در لرستان و تغذیه منابع زیر زمینی این استان خبر داده بود که با ورود چند سامانه بارشی به آسمان لرستان و بارش های خوب، امروز و در روزهای پایانی آبان ماه، چشمه فصلی دریاچه کیو جوشش کرد.

تنها در جریان فعالیت سامانه بارشی اخیر در لرستان و تا صبح امروز جمعه، 40 میلی متر باران در خرم آباد باریده است.

بر اساس این گزارش، دریاچه کیو خرم آباد یکی از منحصر به فردترین و زیباترین دریاچه های استان لرستان است که در شمال غربی شهرستان خرم آباد و در کنار پارک کیو واقع شده است.

کیو، در گویش لری مردمان خرم آباد به معنی کبود رنگ و آبی است و وجه تسمیه آن آب زلال و عمیق این دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده می گردد.

این دریاچه با نمای دیدنی و زیبای خود به شهر خرم آباد جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه های تاریخی فراوان در این شهر و چشمه های پر آب دره خرم آباد، این شهرستان را در ردیف یکی از شهرهای زیبای توریستی قرار داده است.

آب این دریاچه از چشمه ای که در زیر آن واقع شده است تامین می گردد. مساحت دریاچه کیو هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است.

این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخوردار است، این دریاچه علاوه بر زیبایی های چشمگیر، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر نیز است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جوشش چشمه فصلی کیو، بازگشت حیات به دریاچه خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوشش چشمه فصلی کیو، بازگشت حیات به دریاچه خرم آباد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید